Bay.t Pratik

Genel Bilgiler

Firmamız önce Kobiler için hazırladığımız BAY.t Entegre serisinin on binlerce kişi tarafından beğeni ile kullanılmasını sağlamış, daha sonra, BAY.t Entegre kadar detaylı programa ihtiyaç hissetmeyen işletmelere, Ekonomik çözüm sunmak amacıyla, temel ticari ihtiyaçları karşılayan BAY.t Pratik serisini oluşturmuştur.

BAY.t Pratik programı, Entegre serisi ile aynı KOD, SQL VERİ TABANI ve program KALİTESİNE sahiptir

Firmanızın gelişmesi, ihtiyaçlarınızın artması sonucunda daha fazla özellik gerektiğinde, herhangi bir kaybınız olmaksızın, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak ENTEGRE serisine hemen geçilebilmektedir.

BAY.t Pratik Stok-Cari-Fatura modüllerinden oluşan temel paket ve bu temel pakete ilave edilebilen Kasa-Banka-Çek/Senet-İrsaliye-Sipariş-Yazarkasa modüllerinden oluşmaktadır.

Program içerisinde, eğitime ihtiyaç duyulmaması için yazılı ve görsel eğitim yardımları oluşturulmuştur. Ancak eğitim ve desteğe ihtiyacınız olduğunda yurt çapında yetkin eğitim bayilerimiz sizlere yardımcı olacaktır

Program Özellikleri

BAY.t Pratik ile işletmenizde yaşanan ticari faaliyetleri birebir yaşanan gerçeklikle kolayca uygulayabilirsiniz.

Windows'un görsel grafik arayüzü, size kolay öğrenme ve kullanma imkanı sağlarken, multi-task (aynı anda birden fazla ekranda iş yapabilme) özelliği ile işlemleriniz daha hızlı yapılacaktır. İşlemlerinizin hemen hepsini sadece klavye kullanarak yapabileceksiniz.

SQL Veri Tabanı & Güvenlik

Firma bilgilerinizin kayıt edildiği SQL data dosyanızı, ağ ortamında kimsenin ulaşamayacağı bir dizinde (isterseniz çıkarılabilir flash diskte) saklayabilirsiniz. Data dosyası bir başka yere taşınsa bile, firma data dosyası içinde kayıtlı bulunan kullanıcı yetki ve şifre bilgileri, yetkisiz kişilerin bu bilgilere ulaşmasını engellemek üzere tasarlanmıştır. Firma ve kullanıcı yönetimi ile BAY.t PRATİK'i firmanızdaki yetki ve görev dağılımına göre kişiselleştirebilirsiniz. Firma içindeki sorumluluk ağınıza göre yapacağınız yetkilendirme ile tam güvenlik sağlayabilirsiniz.

Her İhtiyaca Cevap Veren Çıktı Seçenekleri

Rapor çıktınızı tek bir tuşla istediğiniz yere e-mail olarak gönderebilirsiniz. Ya da çıktılarınızı; HTML Dökümanı, Adobe PDF Dökümanı, Microsoft Excel Çalışma Belgesi, metin belgesi veya zengin metin belgesi olarak alabilirsiniz.

Programın içinde kullanılan fatura, fiş vb. formlarınızı istediğiniz kadar dizaynlarını işletmenize uygun olarak değiştirerek çoğaltabilir ve yazdırabilirsiniz.

Ayrıca kullanmadığınız rapor sorgulama filtrelerini kaldırarak ekranlarınızı sadeleştirebilir veya sıklıkla kullandığınız filtreleri farklı isimle kaydederek bir rapor ekranını çok amaçlı ve hızlı kullanabilirsiniz.

Her kullanıcı kendisine özel kısa yol tuşları oluşturarak, tek tıklama ile işlem yapacağı ekrana ulaşabilmektedir.

Çok fazla bölümde sık işlem yapan kullanıcılar için, kısa yol butonlarının yetmemesi durumunda, "Hızlı Erişim" penceresi ile, istenilen bölümlere buradan hemen ulaşmak mümkündür.

Programdaki seçim pencerelerinde, kullanmadığımız alanları kaldırabilir, amacımıza uygun kullanım için yerlerini değiştirebilir, tüm alanlardan aradığımız bilgiye, klavyeden kodlama ile rahatça ulaşabiliriz. İstenirse kolonlara göre sıralama yaptırabiliriz. Seçim pencerelerinde yapılan son değişiklikler kullanıcıya özel olarak saklanır, bir başka kullanıcı aynı seçim pencerelerini farklı kullanabilir. Tüm alanlar istenirse filtreleme özelliklerine sahiptir. Alana göre filtre uygulayarak istediğimiz bilgilerin görülmesini sağlayabiliriz.

Seçim pencerelerindeki veya kartlar üzerindeki "detay" butonu vasıtası ile karta ait her türlü önemli bilgiye hemen ulaşabiliriz. Bu özellik iş konusunda alacağımız kararların doğru olmasını sağlar, örneğin stok kartının analiz sayfasına baktığımızda, ürüne ait toplam giriş-çıkış hareketlerini, yıl, ay bazında miktar ve tutar olarak izleyebiliriz. Aylık raporundan , aylara göre hareketlerini, stok hareketlerini görebilir, stok ekstresinden, ürün hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabiliriz.

Stok kartında olduğu gibi cari kart üzerinden veya seçim penceresinden, cariye ait analiz sayfasına, aylık raporuna, hareketlerine ve ekstre bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Mali konularda karar vermenizi sağlayacak banka detay bilgilerine baktığımızda, analiz, aylık rapor, hareketleri, ektresi, ve bu bölüme özel bankadaki çek ve senetler ile ilgili bilgilere hemen ulaşım imkanı bulunmaktadır.

İşletmenin gerçekleşen nakit akış durumunu kasa analizinden, aylık rapordan, hareketlerinden, ve ektre dökümlerinden izlenebilmektedir.

Ayrıca hareketler bölümündeki fişlerin en alt satırında kartlara ait önemli bilgilere hemen ulaşabilmek için kısa yol tuşları yazılmıştır. Örneğin fatura ekranında "cari kodu" üzerinde iken , ctrl ve A tuşuna basıldığında, carinin analiz sayfası, ctrl ve Y tuşuna basıldığında aylık sayfası, ctrl ve D tuşuna basıldığında, döviz toplamları, ctrl ve H tuşuna basıldığında hareketleri ekranları açılmaktadır. Aynı tuşlara Stok kodu alanında iken basıldığında, stoğa ait detay bilgiler görülmektedir.

BAY.t Pratik Ek Modüller

Kasa

Günlük hayatta kullandığınız tüm nakit işlemlerinizi kasa hareketi olarak bulabileceksiniz. İstediğiniz kadar kasa tanımlayabilir ve aralarındaki nakit transferlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Cari kart açmak istemediğiniz masraflarınızı (telefon, elektrik, kırtasiye, maaşlar vs.) kasadan ödeyebilir, giderlerinizi masraf kartlarından izleyebilirsiniz. Bir kasada tüm döviz işlemleri takip edilebileceği gibi, ayrı kasalarda da izlenebilir. Kasa işlemleri yetki verilen personel tarafından yapılabilir. Onay tarihi öncesine işlemler kısıtlanabilir. Yerel, raporlama ve işlem dövizi cinsinden, kasaya ait tüm işlemleri toplu olarak, yıllık ve aylık değerler ile tek bir sayfada görme, analiz etme imkanı bulunmaktadır.

Banka

Bankalarınızı banka, şube ve hesap olarak ayrı ayrı açıp izleyebilirsiniz. Banka hesabınızdan yapılan masraf kesintilerini (pos masrafı, hesap işletim ücreti vs.) Ya da girişi yapılan gelirlerinizi (repo geliri, fon geliri vs..) Banka gelir fişi yada Banka Gider fişi aracılığıyla Hizmet/Masraf kartlarınıza işleyebilir, Gelir yada Gidere dönüştürebilirsiniz. Yerel, raporlama ve işlem dövizi cinsinden, bankaya ait tüm işlemleri toplu olarak,yıllık ve aylık değerler ile tek bir sayfada görme, analiz etme imkanı bulunmaktadır.

Çek / Senet

Ticari işlemlerinizde kullandığınız tüm Bordro türleri mevcuttur. Firma ve Müşteri bordroları olarak, bu işlemleri pratik yaşamdaki kullanım kolaylığında ve her birini kendine ait bölümlerden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bordro ile girişi yapılan her çek/senet bir kart olarak saklanır, Daha sonra bu çek/senet kartları üzerinden son pozisyonu ve geçmişteki tüm hareketleri izlenebilir, ödeme, yaşlandırma, reeskont, vadesinde kur farkı raporları alabilirsiniz. Gelişkin Kontroller sayesinde; Hareket sırasında sadece uygun pozisyondaki çek/senetler gelir (Örnek: Takastan tahsil işlemi sırasında, tüm takastaki çekler değil sadece ilgili banka takasındaki çekler gelir vs..) böylece hata yapma riskiniz ortadan kalkar ufak ama baş ağrıtacak sorunlarla uğraşarak vakit kaybetmezsiniz. Bordro satırlarında farklı döviz tipleri kullanabilirsiniz. Bordro satırlarındaki kur alanına değerin manuel veya kur tablosundan gelmesi sağlanabilir. Evrak kapama işlemi ile sağlıklı vade farkı hesaplanır. Bordrodaki çek/senetlerin ortalama vadesi-günü, vade farkı ve oranı izlenebilir. Bordro satırlarındaki çek/senedin cari işlem dövizi cinsinden karşılığı izlenebilir.

İrsaliye

İrsaliye ve Fatura üzerinde Hizmet/Masraf kartları kullanılarak, Fatura lle gerçekleşmiş olan masraf ve gelirlerinizi stoktan bağımsız Masraf ve Diğer gelirler olarak işleyebilirsiniz. Ticari mallar ile birlikte, hizmet gelirleriniz, vade farkı, fiyat farkı gibi istediğiniz sayıda farklı kalemi aynı İrsaliye ve Fatura içinde kullanabilirsiniz. İrsaliye ve Fatura da her mal için; ayrı depo, ödeme planı, iskonto, kdv kullanabilirsiniz. İrsaliye ve Fatura üzerinde, stok kartına bağlı olan ödeme planı yada cari kartın üzerinden alacağınız ödeme planını kullanabileceğiniz gibi, Fatura/İrsaliye üzerinde bağımsız ödeme planı yada tek vade tarihi kullanabilirsiniz. Fatura satırlarında farklı dövizler ile işlem yapabilir, ürüne ait çok detaylı bilgileri satırda izleyebilir, istemediğiniz bilgilerin görülmesini engelleyebilirsiniz. Fatura satırlarındaki dövizden bağımsız cari işlem dövizi kullanabilir, fatura işlemlerinizi, cari işlem dövizi, evraktaki döviz, yerel ve raporlama olmak üzere 4 ayrı kurdan izleyebilirsiniz. Fiyat kartları kullanım kolaylığı ile, cariye özel koşullarda fatura düzenleyebilirsiniz. Kredi kartı, nakit, açık hesap ödeme tipi seçenekleri ile entegre tahsilat yapabilirsiniz. Birden fazla irsaliyeyi, birden fazla sipariş kalemini güncel ve evraktaki kur değerinden bir faturada toplayabilirsiniz. Faturasız ve faturalı irsaliyelerin takibi, sevk edilen ve edilmemiş siparişlerin izlenmesi sağlanabilir.

Sipariş

BAY.t Pratik ile müşterilerinizin verdiği siparişleri , sizin alış siparişlerinizi detaylı olarak takip edebilirsiniz. Düzenlediğiniz alış yada satış siparişlerinizin hem irsaliye hemde direkt fatura olarak teslimat işlemini yapabilirsiniz. Siparişlerinizin tamamını tek tarihte ve tek irsaliye/fatura ile yada ayrı ayrı tarihlerde ve ayrı ayrı irsaliye/fatura ile teslimat işlemi yapabilirsiniz. Sisteminiz birden fazla seferde teslimat işlemi yapılan siparişlerin teslim edilen adedini, ve kalan adedini takip eder. Zengin içerik bilgileri ve size özel kullanım kolaylıkları ile görmek istediğiniz her şey, pratik kullanım ile hizmetinizde. Mal ve Hizmet/masraf kalemlerinizi ayrı satırlarda işleyebilirsiniz. Mal bazında farklı ödeme planı, depo, döviz, iskonto, KDV uygulanabilir.

Yazar Kasa

Yazar kasa kullanan Marketlerin temel ihtiyacı olan stok giriş-çıkış işlemlerini, yazar kasalardaki satış işlemlerinin takibi, stok-fiyat güncellemelerini yapabilmeleri için hazırlanmıştır.

Yazar kasaya stok ve fiyat bilgileri gönderebilir,

Yazar kasadan satılan ürünleri adet ve fiyatları ile alarak, perakende satış faturası ile stoklarınızdan düşmesini sağlayabilir,

Kasalardan yapılan satışları ayrı veya toplu olarak izleyebilir,

Kasalardaki satışları departman (temel gıda, tekel, vs) bazında anında izleyebilir,

Kasalardaki satışları KDV oranlarına göre anında izleyebilir,

Yazar kasa iletişiminde tüm seri portları (Com1-2 vs) kullanabilir,

Tartılabilir ürünleri ve PLU tuşları kullanımları için parametreleri tanımlayabilir,

Barkodu olmayan ürünleri tanımlayarak anında barkod etiketi bastırabilir,

Ürünlere ait Reyon Etiketi bastırabilirsiniz.

Kablo çıkması, sistem ile iletişim kesilmesi durumlarında, verilerin güvenliği için tüm önlemler alınmış, program içindeki kontrol ve ikazlar ile kullanıcı hataları minimize edilmiştir.

Stok tabanlı işlemleri yapmak için planlanmış olan ve müstakil olarak çalışan BAY.t Yazarkasa programı, BAY.t İşletme veya BAY.t Standart paketleri ile entegre edilebilmektedir.

Şuan için Sharp ER-A495 ve Sharp ER-A227T Yazarkasa ve CAS LP-II terazi cihazları ile uyumlu çalışmaktadır.

Bay.t Pratik
Modüller
Stok
Cari
Fatura
Kasa
Banka
Çek / Senet
İrsaliye
Sipariş
Barkodlu Çalışma
Fiyat
Standart
Standart
Standart
125¨
125¨
200¨
175¨
175¨
175¨
Temel
Paket
( 375¨ )
Temel
Paket 2
( 645¨)
Perakende-1
Paket
( 480¨)
Perakende-2
Paket
( 750¨)